Bilinmeyen Bir Roman, Yeni Bir Romancı
Edebiyat tarihinin derinliklerinde yapılan bir araştırma sırasında, 1926 tarihli bir roman günyüzüne çıkarıldı. Roman Bükreş'te uluslararası bir toplantıda tanıtılıyor.

2014 Mayıs ayından beri TÜBİTAK tarafından desteklenen, proje yürütücülüğünü Özyeğin Üniversitesi'nden Ali Serdar'ın yaptığı “Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi (1831-1928)" başlıklı proje kapsamındaki araştırmalar sırasında gazete sayfalarında unutulan eski bir roman ve bir kadın romancı günyüzüne çıkarıldı: 1926 yılında Belkıs Sami (Boyar) tarafından yazılan Aşkımı Öldürdüm başlıklı roman Son Saat gazetesinde tefrika edilmiş ve orada unutulup kalmış.

Roman, uluslararası bir toplantının da kayıtlarına geçecek. Ali Serdar ve Reyhan Tutumlu Serdar, "Bilinmeyen Bir Roman, Bilinmeyen Bir Romancı: Belkıs Sami, Aşkımı Öldürdüm " başlıklı bildiriyi 11-13 Haziran 2015 tarihleri arasında Bükreş'te düzenlenecek olan 7. Uluslararası Sosyal ve Davranış Bilimleri Araştırmaları Konferansı'nda sunuyorlar.

Belkıs Sami, dönemin tanınmış ressamı Ali Sami Boyar'ın eşiydi ve çağdaş bestecilerimizden Ateş Pars'ın da büyük teyzesi. Belkıs Sami'nin günümüze ulaşmış eşi tarafından yapılmış bir portre resmi bulunuyor.


Kaynak: Sanattan Yansımalar